Úvodem
Co by bylo Liberty City za velkoměsto, kdyby nemělo metro? Tuto otázku si naštěští položili i v R*Games, takže v Liberty City metro najdeme, dokonce dvě linky (trasy). Niko sice nebude moci metro řídit, o to víc ho ale využije jako rychlý dopravní prostředek. Čas strávený ve vagonu totiž můžete přeskočit, stejně jako v taxíku. Je tu ale i možnost vychutnat si jízdu temným algonquinským podzemím v reálném čase:)
Společnost, která má v Liberty City údržbu metra na starosti, se jmenuje Liberty City Transport Authority a provozuje dvě linky. Obě mají za úkol spojit centrum - prostřední ostrov Algonquin - s menšími částmi Liberty City - Brokerem, Dukesem a Bohanem. První linka, označená žluto-modře, zajišťuje dopravu z Algonquinu do Bohanu a zpět. Druhá, červeno-zelená potom spojuje Algonquin, Broker a Dukes. Nejlépe to uvidíte na mapce. Teď už se ale pojďme na obě linky podívat blíže.
Algonquin - Bohan
- Windmill Street
- San Quentin Avenue
- North Heights Bridge
- Frankfort High
- North Park
- East Park
- Easton
- City Hall
- Suffolk
- Frankfort Avenue
- West Park
- Frankfort Low
- North Heights Bridge
- Windmill Street
Vlaky jezdí na této lince dokolečka. Po směru hodinových ručiček je linka značena žlutě, proti směru hodinových ručiček potom modře. Na trase najdeme tři přestupní stanice, na kterých můžete přestoupit na červeno-zelenou linku a dostat se tak do Brokeru nebo Dukesu. Jsou to stanice Frankfort High, Easton a Frankfort Low.
Na ostrově Algonquin vede trasa přímo centrem, proto také získala přezdívku "Past na turisty" ("the tourist trap"). Mnoho památek a významných míst je doslova pár kroků od stanic této linky, takže pokud tudy budete jezdit, nebudete nikdy daleko napřílad od divadla nebo restaurace.
Linka se také dostane až téměř na úplný východ Algonquinu, kde si budete moci vychutnat krásu stanic Suffolk a City Hall. Až tady budete, všimněte si, jak se to tu doslova hemží podnikateli. Pracují totiž v Downtown Financial District ("centrální finanční oblast") a pospíchají z práce či do práce :) Jestli přemýšlíte nad výletem helikoptérou, vystupte na City Hall a vydejte se jihovýchodně. Možná to chvilku potrvá, ale stojí to za to ;)
Stanice Frankfort Avenue dává jednoduchý přístup do hlavní umělecké oblasti kolem Burlesque. Poznáte, že tohle je ta nejpropracovanější a nejkomplikovanější stanice ze všech, žádná jiná se jí v tomto směru nevyrovná. Je to i díky jedinečné poloze blízko Star Junction. Jde opravdu o ohromující prvek moderního umění, z jejího štítu doslova prská elektřina.
Hlavním lákadlem celé této linky je část trasy kolem Middle Parku. Na tomto největším veřejném prostranství Liberty City se nachazejí dokonce tři stanice - West Park, North Park a East Park. Na nich často uvidíte například turisty nebo důchodce, kteří už si užili dost procházky a jdou raději na metro.
Cesta do Bohanu vede přes nejsevernější most Liberty City. V celém Bohanu pak najdete pouhé dvě stanice - San Quentin Avenue a Windmill Street, které jsou k sobě navíc docela blízko.
Dukes - Algonquin - Broker
- Francis Intl. Airport
- Lynch Street
- Huntington Street
- Algonquin Bridge
- Manganese East
- Quartz East
- Vespucci Circus
- Frankfort High
- Frankfort Low
- Vauxite
- Quartz West
- Manganese West
- Hematite
- Feldspar
- Castle Gardens
- Emerald
- Easton
- Algonquin Bridge
- Hove Beach
- Schottler
- Huntington Street
- Francis Intl. Airport
Červeno-zelená linka metra spojuje Algonquin, Dukes a Broker. Díky rozšíření nyní trasa vede i na Francis International Airport, hlavní dopravní uzel Liberty City. Toto letiště se nachazí na nejvýchodnějším místě města a metro je zde používáno turisty i pracujícími k dopravě do centra Algonquinu.
Po stanici u letiště následuje stanice Lynch Street, proslavená světovou výstavou o několik desítek let zpět. Nyní zde opravdu není důvod vystupovat, snad jen kdybyste šli navštívit místní obyvatele. Popojedeme o kousek dál a je tu Huntington Street, poslední stanice v Dukesu. Pokud se vám zdá, že procházka po rozlehlém Middle Parku v Algonquinu by pro vás byla příliš, potom zkuste vystoupit právě tady a jít kousek severně do Meadows Parku. Má neobvyklý tvar a najdete tu i místní nejslavnější památku - The Monoglobe.
Typický pasažér bude dychtivě vyhlížet západní pobřeží Dukesu, aby se mu naskytl první a jedinečný pohled na světla a mrakodrapy Algonquinu. Přejedete Algonquin Bridge, obří most, který pojme auta i vlaky. Nebudete mít moc dobrý výhled, protože budete v nižším patře mostu, narozdíl od těch, co si z letiště vzali taxíka :)
První zastávka na ostrvově Algonquin se jmenuje Manganese East. Tady vystupte, pokud si chcete udělat procházku do Middle Parku nebo navštívit některý z mnoha obchůdků v okolí. Dále po východním pobřeží následuje stanice Quartz East. Pokud máte v úmyslu podívat se na Charge Island, pak je tato zastávka právě pro vás.
Dál na sever se nachází stanice Vespucci Circus, poslední možnost dostat se z metra dřív než dojede do přestupních stanic Frankfort High a Frankfort Low, kde je pořádný šrumec :) Sever Algonquinu je opravdu skvěle pokrytý, nacházejí se zde tři stanice, a tak mnoho obyvatel sousedního ostrova Alderney závidí, protože na jejich ostrově žádná trasa metra není. Je to tak, stavba metra do této oblasti by totiž byla příliš nákladná. Proto vám, pokud se chcete dostat do Alderney, nezbyde než vystoupit na jedné z dalších stanic - Vauxite nebo Quartz West. Druhá jmenovaná poskytne jednoduchý přístup k Booth Tunnel (tunelu mezi Algonquinem a Alderney). Snadno zde také chytnete taxíka, takže se dostanete přímo tam, kam chcete. Další stanice na západním pobřeží je Hematite. Uvidíte zde spoustu lidí, kteří už prostě nemohou snést zácpu na silnicích, a tak sednou na metro, vystoupí právě tady a do okolních čtvrtí se raději vydají svou lodí, bez stresu.
Další stanice je Feldspar a právě odtud se nejsnadněji dostanete k nejslavnější památce města - Statue of Happiness. Až k ní se ovšem podívate pouze lodí, nachází se totiž na Happiness Island. Lístky se ale naštěstí prodávájí jen kousek od zmiňované stanice.
Na řadě je oblíbená stanice podnikatelů - Castle Gardens. Nachází se přímo na hranici Downtownu a uvidíte, že vlak je zde brzy ráno a pozdě večer doslova zaplavován vysokoškoláky. Castle Gardens je také nejbližší stanice u Heli Tours, tak proč nevystoupit a nenamířít si to směrem k nebi? :)
Dále vede trasa znovu na sever a brzy následuje stanice Emerald. Ta je znamá snad jen tím, že jí gangsteři využívají jako podzemní arénu na hraní deathmatchů :)
Poslední stanice na Algonquinu se jmenuje Easton. Je to stanice přestupní, takže je tu pěkný provoz. Vystupte zde, pokud se chcete dostat do Bohanu, nebo pokud si chcete prohlídnout ty největší mrakodrapy v Liberty City - například slavný Rotterdam Tower.
Linka se dále vrací do Brokeru, znovu po mostě Algonquin Bridge a pokračuje jižně, až dojede do stanice Hove Beach, odkud si můžete udělat zajímavou procházku na Firefly Island. Druhou a poslední stanicí v Brokeru je Schottler, odkud si můžete vyjít do Outlook parku. Ten, minimálně podle názvu, poskytuje pěkné výhledy ;)
Doufám, že se vám naše vyhlídková jízda líbila :)